Kürtçe TV nin uydu frekansları

Türkiye tarihinde bir ilk yaşanıyor ve devlet Televizyonu TRT, yarın resmen Kürtçe yayına başlıyor.

Geçtiğimiz günlerde test yayınına başlayan ve TRT'nin farklı dillerde yayın yapacak çok dilli kanallarından ilki olan kürtçe kanal TRT-6, yeni yılın ilk günü yayın hayatına canlı yayınla başladı.

Ankara'daki Arı Stüdyosu'nda yarın saat 19.00'da düzenlenecek törenle resmi açılışı yapılan  Kürtçe TV, sade bir törenle yayın hayatına başladı.

'Em di bin eyni ezmani de'

Devletin zirvesinin katılmadığı törende TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, bir konuşma yaptı. Kürtçe de konuşan olan Genel Müdür Şahin, sözlerini 'Hepimiz aynı göğün altındayız' mesajını Kürtçe 'em di bin eyni ezmani de' diyerek bitirdi. Açılışta Kürt sanatçılar Rojin ve Nilüfer Akbal da davetlilere Kürtçe konser verdi.

"TRT Şeş bi xêr be"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başka bir programı olduğu için açılış törenine katılmadı. Ancak Erdoğan kanalın ilk günkü yayınında yeni yıl mesajı yayınladı. Çekimleri geçtiğimiz günlerde yapılan mesajda Başbakan Erdoğan, 'Yeni yılınız kutlu olsun' ve 'TRT-6 hayırlı olsun' cümlelerini "Ser sala we pîroz be" ve "TRT Şeş bi xêr be" olarak Kürtçe okudu.

Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de kanal yöneticilerini kabul edip röportaj vermesi bekleniyor.

KÜRTÇE TV'NİN UYDU FREKANSLARI

TRT 6 uydudan seyretme için frekanslar

Frekans 12.685 MHz

Polarizasyon Yatay

Sembol Oranı 30.000

FEC 5/6

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !