Kandil boşalmaya başladı

Apo’nun çağrısı üzerine PKK üç grup gönderiyor Mahmur’dan gelen ilk grup pazartesi Silopi’de olacak. Ardından Avrupa ve Kandil’den gelen üst düzey isimler Türkiye’ye girecek

Abdullah Öcalan’ın, “Barış grupları Türkiye’ye gelsin” açıklamasının ardından PKK da barış gruplarını göndereceğini açıkladı. Fırat Haber Ajansı’nda yayınlanan KCK açıklamasında, örgütün Avrupa, Mahmur ve Kandil’den üç ayrı grubu Türkiye’ye göndereceği bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi: “Hareketimizin yönetimi, çağrıyı yerinde ve uygun görmüş bulunmaktadır. Aynı zamanda bu yönlü görüş ve öneriler sunan bazı dostların da önerilerinin gereğini yerine getirecek olan bu kararımız temelinde üç ayrı barış grubu Türkiye’ye gönderilecektir. Biri Kandil, biri Maxmur kampından birisi de Avrupa’dan düzenlenecek olan bu barış gruplarının amacı, Türkiye’de demokratik barış sürecine yol aldırmak, yumuşama ortamını geliştirmek, gerçek bir barışın gelişmesi için psikolojik atmosferi oluşturmaktır. Biz kendi cephemizden bu çağrının gereklerini yerine getirerek, barış ve demokratik çözümdeki samimiyetimizi, ısrarımızı ve kararlılığımızı bir kez daha ortaya koymuş bulunuyoruz.”

İlk grup Mahmur’dan
Abdullah Öcalan, 9 ekimde avukatlarıyla görüşme yaptı. Öcalan’ın çağrısı önce Kandil’e ulaştı. PKK üst yönetimi konuyu değerlendirdikten sonra hazırlıkları başlattı. Önceki gün Öcalan adına yapılan açıklamanın ardından PKK’dan gelen açıklama da gelişmelerin böyle seyrettiğini gösteriyor.

İlk grubun Mahmur’dan, ikinci grubun Avrupa’dan son grubun da Kandil’den geleceği tahmin ediliyor. Örgüt, böylece üst yönetiminden göndereceği grubun Türkiye’de nasıl karşılanacağına dair ipuçlarını görmek istiyor. Alınan bilgilere göre Öcalan, ilk grubun kısa bir süre içinde gönderilmesini istedi. Örgütün, beş gün sonra çağrıyı yayınlaması, bu süre içinde güvenlik tedbirleri ve diğer hazırlıkların tamamladığını gösteriyor. PKK’lı ilk grubun 19 Ekim Pazartesi günü Silopi’den Türkiye’ye giriş yapması bekleniyor.
 
Türk: Karşılamaya gideceğiz
DTP ve İHD pazartesi günü Silopi’de gelecek ilk grubu karşılamak için hazırlıkları başlattı. Alınan bilgilere göre DTP’li belediye başkanları, milletvekilleri, parti yöneticileri ve sivil toplum temsilcileri aynı gün Silopi’de miting düzenleyecek. Hazırlıklar, kongre sonrası önceki gün ilk PM toplantısı ve dün de MYK toplantısını yapan DTP’nin de gündemindeydi. Parti yönetimi yapılacak hazırlıkları görüştü. Taraf’a açıklama yapan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, 19 ekimde Silopi’ye giderek gelen grubu karşılayacaklarını söyledi. Türk, 1999 yılında gelen grupların barış için fırsat olarak değerlendirilmediğine işaret ederek “Bu fırsat heba edilmesin” dedi.

Türk şöyle devam etti: “Bu önemli bir çağrı, soruna ciddiyetle yaklaşıp barış için doğru adımlar atılmasını önemsiyoruz, destek veriyoruz. Biz de karşılamak amacıyla Silopi’ye gideceğiz. Çözüm konusunda tartışmaların yoğunlaştığı bir süreçte, madem hükümet biz çözeriz, diyor o zaman samimiyetini göstersin. Bu kez 1999’dan farklı bir dönem yaşıyoruz. Tarihte bazen fırsatlar çıkar. Fırsatlar heba edildiği zaman büyük acılara yol açar. Umut ediyoruz tutuklanma ve cezalandırma gibi bir şey yaşanmaz, barış için bir fırsat olur.”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !